2015 – Práca s handicapovaným návštevníkom v múzeu – seminár

Práca s handicapovaným návštevníkom v múzeu – seminár

Festival múzeí na Slovensku 2015 sa konal 22. – 23. júna 2015 v Ľubovnianskom múzeu na hrade v Starej Ľubovni. OKVAV v rámci programu festivalu v spolupráci s hosťujúcim múzeom pripravila odborný seminár s názvom “Práca s handicapovaným návštevníkom v múzeu“.

V prvých troch príspevkoch bola predstavená prax vo vybraných slovenských múzeách. Úvodný príspevok Jany Hutťanovej a Martiny Muráňovej (SNM-Historické múzeum, Bratislava) priblížil vzdelávacie programy a hmatové výstavy SNM-Historického múzea v Bratislave pre slabozrakých a nevidiacich, ktoré boli realizované na Bratislavskom hrade. Ľubica Majerová (NBS – Múzeum mincí a medailí, Kremnica) hovorila o pravidlách správania pri komunikácii so sluchovo postihnutými návštevníkmi v múzeu od ich oslovenia, nadviazania kontaktu, po štandardy pri rozhovore medzi hovoriacim a odzerajúcim. Predstavila niektoré typy vzdelávacích programov a projektov, ktoré múzeum zrealizovalo pre žiakov s poruchami sluchu. Príspevok Evy Mauritzovej (Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva, Liptovský Mikuláš) predstavil špecifický prístup k nevidiacim a slabozrakým návštevníkom a konkrétne aktivity z oblasti živej i neživej prírody realizované v súlade so zameraním Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši. Jozef Balužinský (Ľubovnianske múzeum – hrad v Starej Ľubovni) predstavil na domácej pôde víziu Ľubovnianskeho múzea, ktoré pomocou „Modrého symbolu“ ako znaku kvality, buduje svoj obraz modernej inštitúcie s dôrazom na aktívnu spoluprácu medzi múzeom a „jeho“ verejnosťou. Zároveň tým ukončil príspevky múzejníkov, aby predstavil ďalších štyroch rečníkov, partnerov, s ktorými múzeum dlhodobo spolupracuje na debarierizácii Ľubovnianskeho múzea. Nasledoval teda príspevok Jozefa Hluboviča z Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska, vedúceho Krajského strediska v Prešove, ktorý predstavil hlavné pravidlá a zásady pri sprístupňovaní múzea hendikepovaným návštevníkom. František Hasaj, riaditeľ Slovenskej knižnice pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči, priblížil niektoré výstupy, učebné pomôcky, zvukové a hmatové knihy pre nevidiacich a slabozrakých, ktoré knižnica vydala, a ako inšpirácia pre múzejníkov boli mnohé z nich k nahliadnutiu na seminári. Šarlota Múdra, riaditeľka Spojenej školy internátnej v Levoči, prezentovala príspevok o tom, ako ich škola pripravuje zrakovo postihnutých žiakov na návštevu kultúrnych inštitúcií. Žiaci sa oboznamujú s pravidlami správania sa, orientáciou v nových priestoroch, absolvujú vedomostnú prípravu a vzdelávanie pokračuje aj aktivitami po návrate do školy. V závere tiež spomenula príklady dobrej praxe s múzeami, s ktorými škola spolupracuje. Peter Guľaš priblížil projekt, v ktorom žiaci Spojenej školy Pavla Sabadoša internátnej v Prešove pripravili pre Ľubovnianske múzeum lektorské texty v posunkovej reči, dostupné cez mobilné aplikácie priamo počas prehliadky.

Seminár priniesol viaceré zaujímavé poznatky a skúsenosti kolegov, pričom diskusia a rozhovory pokračovali aj po seminári. Napriek krátkosti času a bohatému spektru príspevkov sa podarilo priblížiť možnosti, akými by sa múzeá mohli uberať pri sprístupňovaní svojich zbierok hendikepovaným návštevníkom. Pre tých, ktorí sa seminára nemohli zúčastniť, pripravuje OKVAV zborník príspevkov v elektronickej podobe.

ARCHÍV

ODOBERANIE NOVINIEK

Prihláste sa na odber noviniek Odbornej komisie pre výchovu a vzdelávanie v múzeách ZMS...